Działanie soku noni na covid koronawirus, opinie pijących noni

 

W grudniu 2021 test na obecność koronawirusa dał wynik pozytywny. Nie brałam żadnych leków, piłam sok z owoców noni (150ml dziennie). Nie miałam typowych objawów choroby a po 10 dniach wynik testu był negatywny. Nie mam też żadnych objawów tzw. „długiego Covidu".

Mieczysława G., Polska

 

Kiedy miałem Covid, byłem w szpitalu w bardzo ciężkim stanie, pod respiratorem na oddziale covidowym. Zanim straciłem przytomność, w ostatniej chwili poprosiłem żonę, aby przyniosła do szpitala noni. Piłem noni prosto z butelki i mój stan zaczął się poprawiać. Zostałem wypisany ze szpitala po trzech tygodniach, chorowałem jeszcze przez długi czas, ale gdyby nie noni, nie pisałbym tych słów.

Jacek U., Polska

 

 Naukowcy z ośrodka badawczego w Utah/USA przeprowadzili badania mające na celu ocenę dodatkowych (w stosunku do już znanych) właściwości przeciwwirusowych soku z noni I jego głównych fitoskładników (irydoidów), ze szczególnym uwzględnieniem wirusa SARS CoV 2. Sok z noni wykazał znaczący potencjał przeciw białku kolca, zmniejszając średnie wiązanie białka kolca z receptorem ACE2 o 69,14%. Inne fitoskładniki zawarte w soku noni mogą również przyczyniać się do jego aktywności wiązania białka kolca, takie jak skopoletyna, rutyna, kwercetyna i kempferol [Brett J. West, Shixin Deng, Morinda citrifolia (noni) fruit juice inhibits SARS-CoV-2 spike protein binding of angiotensin-converting enzyme 2 (ACE2); Research and Development Department, NewAge, Inc., American Fork, Utah, USA, 2020].

Na podstawie wyników badania stwierdzono, że większość fitoskładników zawartych w Morinda citrifolia (noni) wykazuje większą aktywność wobec COVID 19niż HCQ (hydroksychlorochina) i Remdesivir.

Około trzynastu fitoskładników noni przejmowało i blokowało białko kolca. Spośród nich 5 cząsteczek, takich jak soranjidiol, rubiadyna, antragalol, nordamnacanthal i kwercetyna, wykazało lepsze działanie niż HCQ (hydroksychlorochina) [Irfan Navabshan, Balasubramaniyan Sakthivel.... Computational Lock and Key and Dynamic Trajectory Analysisof Natural Biophors Against COVID-19 Spike Protein to Identify Effective Lead Molecules; Molecular Biotechnology, June 2021]. W odniesieniu do przedstawionego mechanizmu wywołującego COVID 19 powodującego  dysfunkcję wielonarządową, nadkrzepliwość, burzę cytokinową i bezpośrednie uszkodzenie naczyń, wskazuje się również na rolę mechanizmu histaminowego jako istotnej przyczyny  zespołu ogólnoustrojowej odpowiedzi zapalnej [MA Magdalena Filcek, MD Mayank Vats, MD Anna Skrzyniarz-Plutecka; Discovery of the Mechanism of COVID-19, SIRS and SEPSIS, Defenseand Treatment; Journal of MAR Pulmonology (Volume3 Issue5) October 01, 2021].

Owoce i wyciąg z noni mogą hamować aktywację komórektucznych (mastocytów), uwalnianie histaminy i innych substancji zapalnych. Wykazano, że kwas ursolowy, rutynaikempferol oraz dwa irydoidy są składnikami aktywnymi o działaniu zapobiegającym uwalnianiu histaminy [Kazuya Murata, Yumi Abe, Kaito Shinohara, Megumi Futamura-Masuda, Akemi Uwaya, Fumiyuki (sami, Hideaki Matsuda; Anti-allergic activity of the Morinda citrifolia extract and its constituents; PhcogRes 2014;6:260-5; Faculty of Pharmacy, Kinki University.].

Podsumowując, ekstrakt z owoców noni może chronić zarówno przed penetracją białka kolca, jak i przed skutkami działania koronawirusa,

Sok z owoców noni działa przeciwwirusowo. W sytuacji zachorowania na Covid należy stosować co najmniej 100 ml soku dziennie.

Informacje umieszczane na tej stronie służą wyłącznie do celów edukacyjnych, a nie do stawiania diagnozy, rozpoznawania czy sugerowania sposobów traktowania różnych chorób. Stan zdrowia i wszelkie jego zaburzenia winny być konsultowane z właściwymi służbami medycznymi. Nie jest celem tej witryny udzielanie medycznych rad, zalecanie środków bądź branie odpowiedzialności za osoby które decydują się spróbować na sobie.